Co można siać w lipcu? Poradnik dla ogrodników z pomysłami na sierpień i czerwiec

Czas mija, a z nim i kolejne okresy idealne do uprawy roślin w naszych ogrodach. Już lipiec, a więc środek lata, a wraz z nim kilka propozycji na to, co można siać i sadzić, by upewnić się, że nasze zielone królestwo będzie tętnić życiem aż do jesieni. Warto już teraz rozważyć także plany na sierpień i czerwiec kolejnego roku, aby cieszyć się pełnią sezonu ogrodniczego. Zapraszam do lektury poradnika, z którego dowiesz się, jakie rośliny warto zasiać w lipcu, a także jakie propozycje czekają na nas w kolejnych miesiącach. Przygotujcie narzędzia ogrodnicze i zaczynajmy!

Pora na letnie siewy i sadzonki: co można siać w lipcu?

Lipiec to przede wszystkim czas, kiedy powinniśmy skupić się na utrzymaniu naszego ogrodu, ale nie oznacza to, że nie możemy jeszcze cokolwiek zasiać. Przyjrzyjmy się, co można siać w lipcu, by cieszyć się pięknem i urodzajem naszych roślin.

Koperek i rukola – to bardzo łatwe w uprawie zioła, które można wysiać w lipcu. Już po kilku tygodniach będziemy mogli cieszyć się smacznymi dodatkami do naszych dań. Rośliny strączkowe – takie jak fasola szparagowa czy groszek cukrowy – również sprawdzą się doskonale, jeśli posiadamy jeszcze wolne miejsce w naszym ogrodzie.

Jeśli chcemy dodać trochę koloru do naszego zielonego królestwa, warto zasiać kwiaty jednoroczne, takie jak aksamitki, nagietki, czy słoneczniki. Szybko zakwitną i będą cieszyć oko do późnej jesieni.

Co jeszcze warto posiadać w swoim ogrodzie w lipcu?

Warto również pomyśleć o tym, co można sadzić w lipcu. Dobrą opcją są rośliny, które długo rosną i potrzebują ostatnich cieplejszych dni. Przykładem może być dynia – jej sadzonki warto posadzić teraz, aby zdążyły odpowiednio wyrosnąć przed nadejściem chłodniejszych dni.

Spójrzmy na przyszłość: co możemy zrobić w sierpniu i czerwcu?

Co można siać w sierpniu? Sierpień to miesiąc, w którym bardzo istotne jest podlewanie roślin, ale również można siać nieliczne warzywa. Dobrym przykładem są szpinak, rzodkiewka czy roszponka. Warzywa te charakteryzują się szybkim wzrostem, co pozwoli nam zdążyć zbiory przed nadejściem jesieni.

Skoro wspominamy już o przyszłości, warto zwrócić uwagę na co można siać w czerwcu, aby w następnym roku nasz ogród był jeszcze bardziej bogaty. W czerwcu można siać m.in. burak cukrowy, kukurydzę czy brokuły, a także różnego rodzaju zioła i kwiaty (miętę, rumianek czy nagietki). Oczywiście obowiązuje tu tzw. reguła “10 dni”, która mówi, że siewy można rozpocząć 10 dni wcześniej lub 10 dni później niż podana data.

Podsumowując: jak wykorzystać lipiec w naszym ogrodzie?

Nasz poradnik pokazuje, że co można siać w lipcu, warto także wziąć pod uwagę możliwości, jakie daje ten miesiąc dla sadzenia i przygotowywania ogrodu. Nie bójmy się eksperymentować i próbować nowych rzeczy, a nasz ogród z pewnością będzie pięknie prezentować się przez cały rok. Pamiętajmy także, aby w lipcu dbać o nasze przytulne zielone królestwo – nawadniać rośliny, usuwać chwasty i przytwierdzać pnącza. W ten sposób utrzymamy radość i harmonię w ogrodowych zaciszach.

Twórcze wykorzystanie lipca w ogrodzie: posiewy, sadzonki i przygotowania na przyszłość

Choć lipiec kojarzy się głównie z pielęgnacją istniejących roślin, istnieje wiele możliwości, aby wzbogacić nasz ogród o nowe uprawy. W lipcu warto wysiać takie rośliny jak koperek, rukola, rośliny strączkowe (takie jak fasola szparagowa czy groszek cukrowy), a także kwiaty jednoroczne (aksamitki, nagietki, słoneczniki). Jeśli mamy więcej wolnego miejsca w ogrodzie, warto sadzić lipcu rośliny takie jak dynia.

Planując przyszłe zasiewy, warto pamiętać, że w sierpniu świetnie sprawdzą się szybko rosnące warzywa takie jak szpinak, rzodkiewka czy roszponka. W międzyczasie, już w czerwcu, warto rozpocząć siewy takie jak burak cukrowy, kukurydza czy brokuły, a także zioła i kwiaty (miętę, rumianek czy nagietki), aby sprawić, że nasz ogród będzie jeszcze bogatszy w kolejnym sezonie.

Kreatywnie podchodząc do ogrodnictwa, możemy wykorzystać możliwości sadzenia i wysiewu różnych roślin w lipcu, aby cieszyć się pięknem i urodzajem naszego ogrodu przez cały rok. Pamiętajmy, że oprócz planowania przyszłości, ważne jest również dbanie o nasze rośliny w lipcu poprzez podlewanie, usuwanie chwastów i przytwierdzanie pnączy.

Total
0
Shares
Prev
Czym nawozić lawendę i inne popularne rośliny: Praktyczne porady dotyczące nawozów dla malin, (20 Aug 2020) piwonii, cukinii, glicynii, aronii i trawnika

Czym nawozić lawendę i inne popularne rośliny: Praktyczne porady dotyczące nawozów dla malin, (20 Aug 2020) piwonii, cukinii, glicynii, aronii i trawnika

Dbanie o różne rodzaje roślin może być nie lada wyzwaniem, zwłaszcza dla

Next
Wrotycz i inne suplementy: jak stosować, by skutecznie poprawić swoje zdrowie i samopoczucie

Wrotycz i inne suplementy: jak stosować, by skutecznie poprawić swoje zdrowie i samopoczucie

Chciałbyś wiedzieć, jak skutecznie poprawić swoje zdrowie i samopoczucie,

Inne, polecane artykuły w serwisie