Wiosenne kwiaty w ogrodzie – jakie wybrać i czym się kierować?

Kwiaty pojawiające się w naszych ogrodach jako pierwsze zawsze wzbudzają najwięcej zachwytu. Decydując się na poszczególne gatunki należy wcześniej odpowiednio przygotować się do ich uprawy i pielęgnacji, aby cieszyć się pięknymi okazami zaraz po ustąpieniu pierwszych śniegów. Świetną propozycją są kwiaty w barwach niebieskich. Ich wyjątkowość tkwi przede wszystkim w różnorodnych kolorystycznych odcieniach: od błękitnych, poprzez jasnoniebieskie i turkusowe, aż do kobaltowych i fioletowoniebieskich.

Niebieskie kwiaty wiosenne – które wybrać do ogrodu?

Kolor niebieski jest wyjątkowy, bardzo rzadko występuje w przyrodzie. Na szczęście nasze ogrody nie są skazane wyłącznie na kwiaty w kolorze żółtym, czerwonym czy pomarańczowym. Znalezienie niebieskich kwiatów wiosennych wcale nie jest trudne, a wśród oferowanych na rynku cebulek kwiatowych najpopularniejsze są:

  • Krokus wielokwiatowy Sky Blue

Roślina uwielbia ciepłe i słoneczne stanowiska, najlepiej rośnie w glebie próchniczej, delikatnie wilgotnej i dobrze przepuszczalnej. Kwiaty osiągają wysokość od 5 do 10 cm i pięknie kwitną od końca lutego do marca.

  • Szafirek armeński

Niewielka roślina cebulowa z urokliwymi gronami kulistych, niebieskich lub fioletowych kwiatów. Ich wysokość osiąga około 10 cm. Szafirek kwitnie od końca kwietnia do początku czerwca, a odpowiednią dla jego wzrostu jest gleba żyzna, próchnicza, piaszczysto-gliniasta i lekko wilgotna. Jest to roślina jest mrozoodporna, dla której najlepszym stanowiskiem są miejsca słoneczne lub półcień.

  • Cebulica dwulistna

Jeden z najwcześniejszych kwiatów wiosennych. Zakwita już w marcu tworząc niebieskie, fioletowe lub białe dzwonki. Roślina zwykle osiąga wysokość 10-20 cm i wymaga żyznej, przepuszczalnej gleby o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie. Jej wzrostowi sprzyjają słoneczne stanowiska o  umiarkowanej wilgotności.

  • Hiacynt Blue Star

Roślina banalnie łatwa w uprawie i nie wymagająca przesadnej pielęgnacji. Wczesną wiosną zachwyca niebieskimi lub lekko fioletowymi kwiatostanami, które liczą od 30 do 40 kwiatów. Hiacynt zakwita w ogrodzie już w pierwszym sezonie wiosennym po posadzeniu. Osiąga wysokość od 20 do 30 cm.

  • Irys reticulata

Roślina cebulowa wymagająca przepuszczalnej, lekko zasadowej gleby oraz słonecznego stanowiska, choć całkiem nieźle znosi też półcień. Irys osiąga wysokość od 10 do 20 cm. Wyróżnia się drobnymi kwiatami o niebieskiej barwie na szczycie pędów, które pięknie kwitną od marca do kwietnia.

Kiedy i jak sadzić kwiaty wiosenne?

Odpowiednie sadzenie i pielęgnacja kwiatów wiosennych to klucz do ich wzrostu i obfitego kwitnienia. Większość gatunków cebulowych należy sadzić wczesną jesienią, co zapewni im czas na ukorzenienie się przed nadejściem zimy. Tutaj bardzo ważna jest głębokość sadzenia, która zależy od wielkości cebulki. Umieszcza się ją na głębokości trzykrotnie większej niż jej rozmiar. Podłoże powinno być odpowiednio przygotowane i napowietrzone, gdyż ma to ogromny wpływ na kwitnienie. Warto też zastosować nawozy z niska zawartością azotu, ale bogate w potas i fosfor. Wiosenne kwiaty wymagają umiarkowanego podlewania. Gleba powinna być wilgotna, ale nie przelana. Taka pielęgnacja pozwoli cieszyć się wyjątkowymi okazami w naszych ogrodach.

Kwiaty wiosenne w ogrodzie – pielęgnacja

Kwiaty wiosenne są w większości gatunkami dość łatwymi w uprawie. Kwitną w okresie, gdy na zewnątrz jest chłodno i wilgotno, nie wymagają zatem systematycznego podlewania. Nie ma też problemu chwastów, gdyż rośliny rozwijają się od nich wcześniej. Podobnie nawożenie nie nastręcza dodatkowych problemów, wystarczy raz na kilka lat zastosować obornik lub inny nawóz organiczny. Rośliny cebulowe co kilka sezonów wykopuje się z ziemi po przekwitnięciu. Takie postępowanie zapewnia roślinie odpoczynek zapewniający obfite coroczne kwitnienie.

Total
0
Shares
Prev
Jak zrobić kule do kąpieli krok po kroku: Twój przewodnik DIY

Jak zrobić kule do kąpieli krok po kroku: Twój przewodnik DIY

Czy kiedykolwiek marzyłeś o stworzeniu własnych, niesamowitych kulek do kąpieli?

Next
Jak powstaje tęcza? Tajemnice świata światła i wody

Jak powstaje tęcza? Tajemnice świata światła i wody

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego tęcza pojawia się na niebie,

Inne, polecane artykuły w serwisie